Wpływ nieprawidłowego ciśnienia w kołachOpony są jednym z głównych elementów wpływających na bezpieczeństwo użytkowania samochodu. Właściwy stan ogumienia jest kluczowy dla sterowności pojazdu, czyli właściwego czasu reakcji na ruchy kierownicą. Ma również znaczenie dla przyczepności auta, a tym samym drogi i czasu hamowania. Dobry stan techniczny opon zapewnia dodatkowo właściwy komfort jazdy, np. amortyzację nierówności na drodze.

Ciepło ,chłodno, zimno , to kiedy powinniśmy wymieniać opony?

To pytanie zadają sobie wszyscy  patrząc przez okno oraz na termometr.Decyzję podejmujemy czasem pochopnie żeby mieć  temat z głowy. Wymiana opon na zimowe nie powinna być uzależniania od określonej daty czy miesiąca.

Opony należy wymienić, gdy temperatura utrzymuje wciągu dnia  poniżej 7 stopni Celsjusza, gdyż  mieszanka gumowa stosowana w oponach letnich jest mniej efektywna od tej wykorzystywanej w oponach zimowych. Należy zaznaczyć ,że opona  zimowa używana powyżej 10 stopni Celsjusza wykazuje szybsze zużycie w wyniku ponadnormatywnego  ścierania bieżnika opony. Ogumienie zimowe jest optymalnie dostosowane do sezonu niskich temperatur, zapewniając większe bezpieczeństwo, przyczepność oraz komfort jazdy.

Jedną z najważniejszych oznak wskazujących na konieczność wymiany opon jest zużycie bieżnika.  Przyjmuje się, że odpowiednim momentem do wymiany ogumienia na nowe jest głębokość bieżnika 3 mm dla opon letnich oraz 4 mm dla zimowych. Przy większym zużyciu efektywność odprowadzania wody czy błota jest znacznie niższa ze względu na zmniejszoną głębokość rowków bieżnika. Dopuszczalna przepisami wartość graniczna głębokości bieżnika to 1,6 mm, natomiast należy mieć na uwadze, że przy takim zużyciu opony nie zapewnia już ona właściwego bezpieczeństwa ani komfortu jazdy.

Przy użytkowaniu opon nie możemy zapomnieć o utrzymywaniu właściwego ciśnienia  w kołach samochodu. Niewłaściwie dobrane ciśnienie może powodować nierównomierne zużycie bieżnika i zmniejszać żywotność opon. Zalecane jest regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach  co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu. Ciśnienie w oponie powinno być sprawdzane wyłącznie, gdy koło samochodu jest zimne.

WPŁYW CIŚNIENIA W OPONACH NA JAZDĘ SAMOCHODEM

ZBYT NISKIE
1.Łatwiej uszkodzić lub przebić oponę
2. Mniejsza przyczepność, wydłużenie drogi hamowania
3. Zmniejszenie kontroli nad pojazdem, np. przy skręcaniu
4. Większe zużycie paliwa
5. Oznaka: większe zużycie bieżnika na bokach opony

ZBYT WYSOKIE
1. Niższa amortyzacja
2. Spadek komfortu jazdy, większe odczuwanie nierówności na drodze
3. Większe zużycie zawieszenia
4. Oznaka: większe zużycie bieżnika na środku opony